2024. február 25., vasárnap

Első a férfi második a nő

A téma hivatalos kutatói szerint a férfiak előbb mondanak igent egy nőnek, mint a nők a férfiaknak. A brit Stella magazin kikérdezett 1000 nőt és 1000 férfit, öreget és fiatalt, gazdagot és szegényt, csúnyát és szépet, okosat és butát, majd arra a következtetésre jutott, hogy férfiként meglátni egy nőt és azt mondani neki, szeretlek, könnyebb, mint nőként meglátni egy férfit és ugyanezt a vallomást tenni.

Ezt állítja Oliver James klinikai pszichológus is. A nők megfontoltabbak lennének? Félénkebbek? Vagy egyszerűen, kevesebb vonzó férfi van, mint vonzó nő? A felmérés azért izgalmas, mert tucatnyi választ és ezernyi jó kérdést vet fel.


Miért fontosabb egy nőnek a férfi, mint a férfinak a nő? Fontosabb-e egyáltalán? Miért akar a férfi hamarabb közel kerülni egy nőhöz, mint fordítva? Vajon egy átlagos evolucionista pofonegyszerű válasza lenne az igazság: mivel az utód sikeres felnevelésében a nő jár elöl, és évente csak, statisztikailag körülbelül egy gyermeknek adhat életet, míg ugyanennyi idő alatt a férfi, matematikailag számtalant, a nőnek sokkal alaposabban meg kell győződnie arról, hogy a nevelőtárs megbízható-e, alkalmas-e egyáltalán, és nem utolsó sorban kellemes lesz-e vele eltölteni a nevelés fáradalmas és hosszú időszakát.

A 2000 megkérdezett férfi és nő válaszaiból átlagolt számítás alapján a férfi az új kapcsolat 7. hónapjában mondja először a nőnek, hogy szeretlek. A nő ugyanezt a 8. hónapra teszi. Az egy hónap, bár nem tűnik nagy különbségnek, ne feledjük, hogy a nők még egy teljes hónapot várnak, amikor a férfiak igent mondtak nekik, pedig akkorra már együtt is vártak mintegy 7 hónapot.

Férfi szemmel a különbség 1 hónapnyi kínzás, nőivel mérve pedig 1 hónapnyi biztonság. Ha a számokat, nevezetesen a mintegy 12 %-nyi időkülönbséget egyenesen arányítva kivetítjük egy egy éjszakás kaland időtartamára, akkor azt mondhatjuk, hogy ha a "meglátni és megszeretni" időszak első órájának végén vall szerelmet a férfi, a következő negyedórában a nő is. Ha pedig a másik végletet nézzük, és egy olyan beteljesedett szerelemre gondolunk, amire 14 évig kell várni, és amire a múltban számos példa akadt, akkor a férfi az utolsó 2 évben már biztos a dolgában, míg a nő még ugyanennyit vár. A brit kutatás rámutat arra is, hogy a férfiak akkor a leginkább aktívak, kísérletezőbbek a nőket illetően, miután betöltötték az 55. életévüket.

Bár inkább a nőkre jellemző, hogy nyíltan kimutatják érzelmeiket, úgy tűnik, a férfiak legalább annyira emocionális lények, sőt néha még túl is tesznek a nőkön - állítja a Stern magazin párkapcsolati tanácsadója, Jenni Trent Hughes. Hangsúlyozandó, hogy a férfiak és nők viselkedésének ilyen értelmezése csupán átlagolt és statisztikai, a hétköznapokban előfordulhat épp az ellenkezője is, például, hogy egy nő sokkal előbb mondja, hogy szeretlek, ám érdekes, hogy mind a polgári, mind az egyházi esküvők ceremóniáján a férjjel mondatják ki először az igent, és biztosan nem véletlenül.

2024. február 15., csütörtök

3 millió közvetett szexpartnere van egy átlag britnek

Egy átlagos brit férfi vagy nő "közvetett módon" összesen 2,8 millió emberrel létesít nemi kapcsolatot életében - derítette ki egy szexuális egészséget hirdető szigetországi kezdeményezés.

A brit Lloyds gyógyszertárlánc által indított, Sex Degress of Separation elnevezésű "közvetett-szexpartner-kalkulátor", egy adott személy szexuális partnereinek számából kiindulva, elkezdi azt beszorozni a partnerek partnereinek számával, így összesen hat "partnergenerációig" visszamenőleg megadva a közvetett szeretők számát. A kezdeményezés célja, hogy felhívja a britek figyelmét a szexuális úton terjedő betegségek veszélyeire.

Míg egy átlagos brit férfinak nagyjából kilenc, addig egy honfitársnőjének körülbelül 6,3 szexuális partnere van életében, így "kettejük" átlaga együtt 7,65. "Mikor szexuális kapcsolatot létesítünk valakivel, akkor azt valójában nem csupán vele tesszük, hanem a korábbi partnereivel is, illetve azok korábbi partnereivel is, és így tovább" - mondta Clare Kerr, a Lloyds gyógyszertár szexuális egészségüggyel foglalkozó részlegének vezetője.

"Fontos, hogy az emberek megértsék, hogy milyen mértékben vannak kitéve a szexuális úton terjedő betegségek veszélyeinek és betartsák a szükséges megelőző intézkedéseket, vagyis az óvszerhasználatot, valamint a rendszeres kivizsgálásokon való részvételt" - tette hozzá.

2024. február 6., kedd

Nemi betegségek kiszűrése iskolásoknál

Washingtonban ez év őszétől kezdve a 12 évnél idősebb iskolás gyerekeket olyan vizsgálatnak vetik alá, amellyel megállapítják, hogy nincs-e valamilyen, szexuálisan átadható betegségük.

Az amerikai főváros önkormányzata ezt azért tartja szükségesnek, mivel kiderült, hogy ezek a betegségek drámaian szaporodnak a serdülőknél.


Washington az az amerikai város, ahol a legmagasabb a HIV-fertőzöttek száma, a lakosság 3 százaléka, vagyis bőven túl lépi az 1 százalékos limitet, ami az USA-ban már járványnak számít. A szexuálisan átadható betegségek pedig növelik ennek a vírusnak a veszélyét is.

A múlt évben a helyi hatóságok próbaképpen nyolc iskolában végeztették el ezt a vizsgálatot és az eredmények riasztóak lettek: a diákok 13 százalékának volt valamilyen nemi betegsége, ami abszolút számban 3 ezer gyereket jelent.

Az új kezdeményezés szerint minden 12 évnél idősebb iskolás gyereknek meg kell jelennie egy beszélgetésen, ahol orvostól kap felvilágosítást a szexuális higiéniáról, a biztonságos szexről, a nemi betegségek tüneteiről és veszélyeiről. Akik nem akarnak ezen részt venni, azoknak vizeletmintát kell adniuk. Washingtonban a hatóságok ezt szülői beleegyezés nélkül tehetik. Több városatya úgy értékelte, hogy ez nem helyes, különösen akkor, amikor szülői engedélyhez kötik az állami iskolában még a sportolást is. Adrian Fenty polgármester azonban ennek az engedélynek a mellőzésével éppen a fiataloknak kíván adni nagyobb önállóságot és kijelentette: célja, hogy a most következő tanévben a város 12 ezer tanulójának többsége tisztában legyen egészségi helyzetével.

A vizeletvizsgálat eredményéről bizalmasan értesítik a gyerekeket és a fertőzöttek ingyenes kezelésben részesülnek. Ugyanakkor megbeszélik velük, hogy tájékoztassák szüleiket és beszéljék meg szexuális partnerükkel, hogy ő is vizsgáltassa meg magát.

Hasonló programok már életbe léptek más városokban is.

Az úttörő Philadelphia volt 2002-ben. (Éppen itt játszódott az az 1993-ban nagy port felvert, azonos című film, amely egy AIDS-beteg ügyvédnek az emberi méltóságért vívott harcát mutatja meg, Tom Hanks megrázó, Oscar-díjas alakításában). Azóta többek között Baltimore, New Orleans, Chicago és New York is követte példáját.